Organizacja sportu muchowego w Polsce
Rywalizacja sportowa w wędkarstwie muchowym w Polsce odbywa się na kilku poziomach.
Najwyższym stopniem są zawody zaliczane do Grand Prix Polski (tzw. I liga). W sezonie 2016 zaplanowano 5 imprez, łącznie 15 tur, zaliczanych do klasyfikacji rocznej: Puchar Wisły, Puchar Sanu, Puchar Dunajca, Mistrzostwa Polski i Jesienny Lipień Sanu. W imprezach I ligi, biorą udział zawodnicy posiadający licencję sportowca, reprezentujący wędkarskie kluby sportowe z całej Polski. Na podstawie wyników klasyfikacji dwuletniej zawodów I ligi powołuje się reprezentantów do kadry Polski.
Drugim poziomem rywalizacji sportowej są zawody eliminacyjne do Grand Prix Polski (tzw. II liga). W sezonie 2016 zaplanowano 3 imprezy: Puchar Dunajca, Puchar Gorlic i Puchar Raby, łącznie 8 tur. Mogą w nich brać udział zawodnicy nie posiadający licencji sportowca.
Na podstawie klasyfikacji rocznych I i II ligi (drużynowej i indywidualnej) ogłasza się listę drużyn i zawodników indywidualnych uprawnionych do startu w zawodach w kolejnym sezonie.
W zawodach ogólnopolskich I i II ligi prowadzi się punktację indywidualną i drużynową. W klasyfikacji indywidualnej zawodnik otrzymuje punkty za miejsce zajęte w sektorze począwszy od 1-go do x, w zależności od liczby zawodników w sektorze. Suma punktów ze wszystkich tur w całym sezonie decyduje o miejscu zawodnika w końcowej klasyfikacji. Drużyny klasyfikuje się na podstawie miejsc zajętych w klasyfikacji końcowej poszczególnych zawodów. Za 1 miejsce drużyna otrzymuje 1 punkt, aż do x za ostatnie miejsce. Suma punktów w całym sezonie decyduje o miejscu drużyny w ostatecznej klasyfikacji.
Zawody zaliczane do I ligi składają się z trzech tur. W każdej turze zawodnik łowi w innym sektorze i jest klasyfikowany na określonym miejscu, na podstawie punktów otrzymanych za złowione ryby. Suma miejsc uzyskanych przez zawodnika w trzech turach decyduje o jego miejscu w klasyfikacji ogólnej zawodów. Miejsca zajęte przez zawodników poszczególnych drużyn w sektorach sumuje się w każdej turze i po zakończeniu zawodów określa się na tej podstawie klasyfikację drużynową. W przypadku równej liczby punktów sektorowych o miejscu zawodnika lub drużyny decyduje suma punktów za złowione ryby. Jeżeli ta liczba jest jednakowa decyduje długość największej ryby.
Trzeci poziom rywalizacji sportowej w wędkarstwie muchowym, to zawody na szczeblu okręgów i klubów wędkarskich. Każdy z nich ma swój system rozgrywania zawodów, który wyłania reprezentantów do drużyn startujących w imprezach ogólnopolskich.
No właśnie, jak to wygląda w Okręgu Szczecińskim???
Kiedy, jakie i które zawody muchowe wyłonią reprezentantów Okręgu Szczecińskiego.