Dragon sprzęt wędkarski

Dragon sprzęt wędkarski

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Kołowrotek Dragon Viper LT FD 1030i - TEST

Kołowrotek Dragon Viper LT FD 1030i - TEST 2024/03/13 13:05 #192069

  • PiterS
  • PiterS Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
  • Posty: 3391
  • Podziękowań: 2582
Kręcę sobie tym kołowrotkiem od jakiegoś czasu. Zastosowanie pod średniej mocy zestawy pstrągowe. Kołowrotek w cenie budżetowej, ale zapowiada się całkiem przyzwoicie. Pełen test w następnym poście.

20240310_122212.jpg
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Ostatnio zmieniany: 2024/12/31 15:09 przez PiterS.
Za tę wiadomość podziękował(a): jaroskorpion

Kołowrotek Dragon Viper LT FD 1030i - TEST 2024/12/30 21:19 #192235

  • PiterS
  • PiterS Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Właściciel fors.com.pl od 14.08.2003
  • Posty: 3391
  • Podziękowań: 2582
Początek sezonu, dla jednych to kolejny rok, inni rozpoczynają nową przygodę z nowym gatunkiem ryb, a część z nas jeszcze poszukuje nowego sprzętu. Dobrze jest wejść w nowy sezon z czymś nowym, aby mieć więcej frajdy z wędkarstwa. Dla tych co poszukują nowego kołowrotka, a nie dysponują większym budżetem, zaprezentuję Dragona Viper LT FD 1030i.

Viper LT FD 1030i ze spinningiem 2,65 m.
FORS-ViperLT-01.jpg


Skrót LT, tak modny obecnie, oznacza po polsku lekki i wytrzymały. Kołowrotek na pierwszy rzut oka wygląda na solidny i waży 252 g. Nie jest to waga lekka, ale też i niezbyt ciężko. Kołowrotek posiada dziewięć kulkowych łożysk i jedno łożysko oporowe blokady wstecznego biegu. Moc hamulca wynosi 6 kg. Przełożenie przekładni wynosi 5,1:1, co przy średnicy zewnętrznej szpuli wynoszącej 48 mm daje 70 cm nawoju przy jednym obrocie korbki (zakładając 2 mm marginesu do krawędzi szpuli). Tyle z podstawowych opisowych parametrów.

Jeszcze pusta szpula.
FORS-ViperLT-02.jpg


Parametry na pudełku.
FORS-ViperLT-03.jpg


FORS-ViperLT-04.jpg


Design Vipera jest dość atrakcyjny z lekką drapieżnością w postaci skośnych "drapnięć" na aluminiowej szpili. Frezowane części czarnej szpili zostały wykończone na złoto co daje ciekawe zestawienie kolorystyczne. Korpus i rotor to czarny mat, a plastikowe nakładki są niklowane. Pokrętło hamulca to zestawienie czerni i niklu, a na aluminiowej korbce znajdziemy zestawienie wszystkich trzech kolorów użytych w designie.

Design.
FORS-ViperLT-05.jpg


FORS-ViperLT-06.jpg


FORS-ViperLT-07.jpg


Kolorystyczne zgranie ze spinningiem Dragon Moderate SL Ti.
FORS-ViperLT-08.jpg


FORS-ViperLT-09.jpg


FORS-ViperLT-10.jpg


FORS-ViperLT-11.jpg


W opisie producenta znajdziemy wiele nazw w języku angielskim dotyczących poszczególnych podzespołów kołowrotka, które w skrócie opiszę. Zwarta konstrukcja przekładni została zamknięta w wąskiej obudowie SlimBODY. Elementy przekładni zostały przesmarowane nowym smarem SlideGREASE poprawiającym płynność pracy przekładni. Mechanizm jest napędzany jednoczęściową korbką z duraluminium DuraSTICK SCR wkręcaną bezpośrednio w przekładnię. Wzmocniona przekładnia główna H.E.Gear została wycięta na obrabiarkach CNC sterowanych komputerowo. Kompozytowy rotor RotoAIR ma bardzo lekką ażurową konstrukcję. Antyskęceniowa, tytanowa rolka kabłąka TwistSTOPTI prowadząca żyłkę jest łożyskowana i zabezpieczona przed wodą. Wielotarczowy i wodoszczelny hamulec to FineDRAGWP.

FORS-ViperLT-12.jpg


FORS-ViperLT-13.jpg


Tak układa żyłkę.
FORS-ViperLT-14.jpg


FORS-ViperLT-15.jpg


Nowym kołowrotkiem Viper LT FD 1030i łowiłem na wielu tegorocznych pstrągowych wyprawach. Podpinałem go do spinningów o średniej i większej mocy, gdy łowiłem w większych rzekach. W pierwszej połowie sezonu nawinąłem 150 m żyłki 0,20 lub 0,23 mm, którą po jakimś czasie zamieniłem na 150 m plecionki 0,10 mm z minimalną ilością podkładu i jak widać na załączonych zdjęciach ułożenie plecionki wygląda bardzo ładnie. Z racji braku zapasowej szpuli niestety trzeba coś zdjąć, żeby nawinąć inną żyłkę czy plecionkę.

Ciut podkładu pod plecionkę 0,10 mm.
FORS-ViperLT-16.jpg


FORS-ViperLT-17.jpg


FORS-ViperLT-18.jpg


FORS-ViperLT-19.jpg


FORS-ViperLT-20.jpg


Mechanizm kołowrotka miał u mnie umiarkowanie cięższą pracę. Obciążałem go większymi woblerami i czasem obrotówkami, ale był również i lekki tłicz. Kołowrotek przy takim łowieniu kręci lekko i płynnie, bez zacięć czy stukania mechanizmu, którego praca jest nadzwyczaj gładka. Jednak gdy założymy już większego woblera 6-7 cm ze sterem typu deep runner, a nurt rzeki będzie dość mocny, to da się już odczuć, że konstrukcja jest jednak przystosowana do lżejszego i spokojnego łowienia. Do cięższej orki zalecałbym rozmiar 35, gdyż znacznie większa waga tego rozmiaru sugeruje większą przekładnię.

Częściej ciężej łowione.
FORS-ViperLT-32.jpg


FORS-ViperLT-21.jpg


FORS-ViperLT-22.jpg


Czasem lżej łowione.
FORS-ViperLT-23.jpg


Rozmiar 30 na pstrągi jednak śmiało mogę polecić. Dlatego skrót LT w nazwie kołowrotka można śmiało tłumaczyć jako Lżejsze Techniki łowienia. Tak po za tym samemu mechanizmowi podpartemu na wielu łożyskach nie ma co zarzucić. Wszelkie luzy na kołowrotku są w prawidłowej tolerancji spasowania. Kabłąk zamyka się lekko i pewnie, ale nie ma przypadkowych samowolnych zamknięć.

Dobra i trwała rolka.
FORS-ViperLT-24.jpg


Osadzenie szpuli i hamulec.
FORS-ViperLT-25.jpg


FORS-ViperLT-26.jpg


FORS-ViperLT-27.jpg


Szpula jest precyzyjnie osadzona na dużym łożysku oraz zauważymy dodatkowe uszczelnienie zgarniające brud z ośki, tak aby nie przedostawał się on między oś, a pinion. Takie rozwiązania w tańszym kołowrotku cieszą. W samej szpuli mamy zabudowany dość mocny hamulec o sile docisku 6 kg. Trzy tarcze filcowe i trzy metalowe płynnie ze sobą współpracują, a zakres regulacji docisku jest bardzo długi. Dobrze pracujący hamulec czasem zagrał miłą melodię dla ucha gdy na końcu zestawu walczył piękny pstrąg. W sezonie kołowrotek sporo się napracował i ani razu nie dał powodu do narzekania.

Fajny kropek.
FORS-ViperLT-28.jpg


FORS-ViperLT-29.jpg


FORS-ViperLT-30.jpg


Kołowrotek Dragon Viper LT FD 1030i mimo swego budżetowego pochodzenia sprawuje się bardzo porządnie jak na niewielką cenę zakupu, a ta zwykle oscyluje w okolicy 200 zł. Kołowrotek wart polecenia wędkarzom szukającym tańszego sprzętu, który jest po prostu pewny i sprawdzony konstrukcyjnie. A jak sprzęt już jest to tylko nad wodę i cieszyć się naturą i przygodą.

Zadowolenie ;)
FORS-ViperLT-31.jpg
Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką.
Prawdziwy pstrągarz cieszy się trzy razy: gdy jest nad wodą, gdy złowi pstrąga i gdy go wypuści.
Ostatnio zmieniany: 2024/12/31 15:54 przez PiterS.
Moderatorzy: Ediit, Tarkowski
Time to create page: 0.081 seconds