Dragon sprzęt wędkarski

Dragon sprzęt wędkarski

Witamy na forum wędkarskim FORS, Gość
Login: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Wycinki drzew, pozwolenie, zezwolenia.....

Wycinki drzew, pozwolenie, zezwolenia..... 2010/05/02 11:30 #39751

  • wobek_jr
  • wobek_jr Avatar
Powiedzcie, kto pozwala i zezwala na jakieś śmieszne wycinki drzew,:blink: czy możemy temu jakoś zapobiec?:huh: Dla mnie jest to ważne, bo przez takie wycinanie drzew ryba nie ma naturalnych kryjówek, a my musimy myśleć co by tu zrobić żeby dać rybie jakieś sztuczne schronienie podobne w jakimś stopniu do naturalnego:angry:

Odp:Wycinki drzew, pozwolenie, zezwolenia..... 2010/05/02 22:47 #39765

Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.) usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Jeżeli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem - do wniosku dołącza się zgodę jej właściciela.
Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków (art. 83 ust. 2 ustawy).
Wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów (art. 83 ust. 3 ustawy).
Wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów na obszarach objętych ochroną krajobrazową w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrody wymaga uzyskania zgody odpowiednio dyrektora parku narodowego albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska (art. 83 ust. 5).
Przepisów ust. 1 i 2 wspomnianego art. 83 ustawy nie stosuje się m. in. do drzew lub krzewów usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, z wałów przeciwpowodziowych i terenów w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału oraz usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych (art. 83 ust. 6 pkt 7 i 9 ustawy), przy czym wymieniłem tylko przypadki, które w jakiś sposób mogą być związane z ciekami wodnymi.
W przypadku drzew lub krzewów znajdujących się na nieruchomości stanowiącej własność gminy zezwolenie na ich usunięcie wydaje starosta (art. 90 ustawy).

Zasadą jest, że za usunięcie drzew lub krzewów posiadacz nieruchomości ponosi opłaty, jednak zgodnie z art. 86 ust. 1 nie pobiera się opłat za usunięcie drzew i krzewów, jeżeli usunięcie było związane z regulacją i utrzymaniem koryt cieków naturalnych, wykonywaniem i utrzymaniem urządzeń wodnych służących kształtowaniu zasobów wodnych oraz ochronie przeciwpowodziowej w zakresie niezbędnym do wykonania i utrzymania tych urządzeń.

Tyle mówią przepisy prawa. Jeżeli chodzi o zapobieganie ewentualnym wycinkom drzew i krzewów nad ciekami wodnymi, to należy pamiętać, że są one często związane z regulacją koryt rzecznych. Dlatego wydaje mi się, że najlepiej zapobiegać samym regulacjom w ogóle. Z tego co wiem, to w tej kwestii pewnym doświadczeniem dysponują członkowie Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy. Udało im się zapobiec niektórym zapędom meliorantów i nadrzecznych drwali nad tymi rzekami.
Ostatnio zmieniany: 2010/05/02 22:49 przez Krzysiek Rogalski.
Moderatorzy: Tarkowski
Time to create page: 0.054 seconds