Chyba tak sadząc po tarlakach które są pozyskiwane co roku i co można zobaczyć także na tym forum. Wracając do wcześniejszego pytania aktem wykonawczym do Ustawy o Rybactwie śródlądowym jest ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie operatu rybackiego(Dz. U. Nr 44, poz. 414) określające bardzo dokładnie kryteria jakie musi spełniać taki dokument.
§ 5. 1. W założeniach dotyczących ochrony i połowów ryb i raków, o których mowa w § 4 pkt 10, podaje się:
.....
5) nakłady rzeczowo-finansowe przewidziane na zarybienia, ze wskazaniem sposobu i warunków odtwarzania eksploatowanych zasobów raków oraz ryb z gatunków wędrownych lub zagrożonych pogarszającymi się warunkami rozrodu naturalnego w wodach obwodu rybackiego, w których podaje się:
a) ilość i rodzaj materiału zarybieniowego lub
b) kwotę środków finansowych oraz rodzaj materiału zarybieniowego, na który uprawniony do rybactwa przeznaczy te środki,
....
2. Rodzaj materiału zarybieniowego służącego do odtwarzania populacji ryb wymagających ochrony ze względu na konieczność zachowania różnorodności biologicznej, a w szczególności populacji:
....
6) troci jeziorowej i wędrownej,
Czytając pierwszy operat który wyskoczył mi po wpisaniu w google a mianowicie
www.jot-raba.az.pl/pdf/operat.pdf można wywnioskować, że na str 18 uprawniony do rybactwa określił z jakich tarlaków i skąd pozyskanych pochodzi materiał zarybieniowy pstrąga potokowego. Z dalszej części rozporządzenia wynika, że w RP istnieją trzy ośrodki naukowe mające uprawnienia do opiniowania operatu w określonym paragrafami zakresie. Sądzę więc że:
1.Żaden z nich nie wyrazi bez jakiegoś dobrego uzasadnienia zgody na to aby dowolnie zarybiać wylęgiem czy narybkiem troci obwód rybacki z którego nie pochodzą tarlaki użyte do pobrania ikry. Nie wiem jak jest w przypadku Iny ale podejrzewam, że musi być jakaś uzasadniona obiektywnymi okolicznościami przyczyna dla której materiał zarybieniowy do niej wpuszczany pochodzi z ikry pozyskanej z reskich tarlaków jak pisze miko.
2.Samemu użytkownikowi rybackiemu o ile jest taka możliwość to chyba wygodniej i zgodnie z zasadami sztuki ichtiologicznej (czy jak to tam nazwać) jest pozyskiwać tarlaki z rzeki do której następnie wpuszcza się materiał zarybieniowy z nich wyhodowany
3.W przypadku pstrągów potokowych w większości rzek pomorskich skądś trzeba brać ikrę z której otrzyma się materiał zarybieniowy a niestety ponieważ nie ma takiej możliwości jeżeli chodzi o zdrowe stada autochtoniczne, to zarybia się mówiąc kolokwialnie tym czym się dysponuje. Pozdrawiam.