Zabezpieczenie doliny rzeki Parsęty przed powodzią – miast Kołobrzeg , Karlino , Białogard.
1. Kołobrzeg- projektowany zakres robót obejmuje remont murów oporowych pomiędzy ulicami Łopuskiego a Kamienną usunięcie namułów – zanieczyszczeń przy brzegach , zabudowa wyboju o głębokości ca 9,7m poniżej mostu w ulicy kamiennej poprzez wykonanie narzutu kamiennego. Mury oporowe – remont wykonany pod osłona grodzy – rękaw wodny – mury rozebrane i od nowa pobudowane z kamienia.
2. Stopień w Karlinie km 44+600. Zakres robót obejmuje zmianę kształtu przelewu stopnia z istniejącego prostokątnego na trapezowy poprzez obcięcie skrzydeł stopnia z nachyleniem 1:2. Taka przebudowa pozwoli zwiększyć jego przepustowość podczas przejścia fali powodziowej o ca 30% oraz spowoduje spłaszczenie fali w tym rejonie o ca 25 cm . Górne i dolne stanowisko stopnia wyścielone będzie narzutem z kamienia naturalnego
3. Stopień Białogard km 61+515 wybudowany powyżej mostu kolejowego w Białogardzie w latach 50 ubiegłego wieku ( bez żadnych pozwoleń) z koroną przelewu wyniesioną ca o 80 cm nad istniejące dno co powoduje powyżej stopnia zawężenie przekroju pionowego do mostu w ulicy Kisielice , przyczynia się do zmniejszenia przepustowości pod mostem. W ramach zadania przewiduje się obniżenie korony progu o ca 0,5m z nadaniem trapezowego kształtu przelewu . Górne i dolne stanowisko stopnia wyścielone będzie narzutem z kamienia naturalnego. Taka przebudowa przyczyni się do zwiększenia przepustowości w tym rejonie rzeki a przedewszystkim zwiększy się przepustowość pod mostem w ulicy Kisielice.
4. Remont istniejących wałów powodziowych nad rzeką od km 54+600-60+375 tj od elektrowni wodnej Rościno. Remont będzie polegał na przebudowie korpus wału – uzupełnieniu ubytków , wzmocnieniu korony wałów poprzez wykonanie umocnienia z geokraty. W wałach w rejonie Białogardu zostaną wykonane przelewy wałowe kierujące wody powodziowe na przyległe tereny zalewowe ok. 130 ha.
5. Osówko w km 78+550 planowana jest jako ostatni etap budowa budowli regulacyjnej przepływu przepuszczająca ok. 60m3/s wody z przepływu o prawdopodobieństwie wystąpienia 1%. Nadmiar wody powyżej w/w wyleje się w naturalną dolinę zalewana rok rocznie. Zalew trwa w tym rejonie ok. 10 dni . Po wykonaniu budowli wydłuży się do ok. 17 dni- nieszkodliwe dla tych terenów. Planuje się również zlikwidowanie istniejących ruin jazu służących w latach 40 i 50 ubiegłego wieku do napędu młyna w Osówku- obiekt stan techniczny grozi katastrofą.
6. Jako rekompensatę planujemy w rejonie modernizowanych obiektów wykonać elementy tarlisk- wzorem Kanału Młyńskiego w Sławnie.
Tak ma wyglądać w skrócie front robót na Parsęcie i przewidziany jest na kilka dobrych lat.
Ad./ 5. budowa dopiero w ostateczności, przede wszystkim nie jest to przegroda i pozwala na spokojną wędrówkę ryb na tarliska. Ma to służyć zmniejszeniu przepływu wód "powodziowych" Parsęty. Czy sie cieszyć -
lepsze takie rozwiązanie, niż budowa zbiornika w Osówku.
Znam osobiście Dyr.ZMiUW w Szczecinie Tomka Płowensa i cały czas jestem z nim w kontakcie.
Jest to oczywiście kompromis:(
- osobiście nie chcę by Parsętę "ruszano" choćby w najmniejszym stopniu
Andrzej