Bardzo ciekawe opracowanie. Przeczytałem z zainteresowaniem.
Rozumiem też, że skoro zostało zamieszczone w całości na forum dyskusyjnym, to po to, żeby wywołać dyskusję wokół zawartych w nim treści.
Skoro "Głównym celem tego raportu jest poprawa efektywności w zwalczaniu kłusownictwa.", to dobrze byłoby poddać jego tezy konstruktywnie krytycznej ocenie, mając cały czas ten cel na uwadze.
Przede wszystkim, ten raport jest pełen stereotypowych interpretacji sytuacji i nie zawiera istotnie innowacyyjnych spostrzeżeń i sugestii. Stereotypowo postrzegana jest funkcja i struktura PSR, podobnie 9a może nawet szczególnie) SSR.
Ponadto, w całej treści przewija się wręcz porażająca bezradność dotycząca interpretowania regulacji prawnych, dotyczących tych zagadnień, nieznajomośc procedury, oraz nieumiejętność stosowania najprostszych rozwiązań proceduralnych dotyczących postępowania wobec ujętych sprawców przestępstw z Ustawy o rybactwie, co skutkuje, moim zdaniem, nietrafnie podnoszonymi zastrzeżeniami, nietrafnie kierowanymi "pretensjami" oraz proponowanymi nierealistycznymi oczekiwaniami.
Przykład pierwszy z brzegu - te przestępstwa są bardzo dobrymi kandydatami do rozpatrywania w trybie przyspieszonym (pioerwsze z brzegu opracowanie tutaj:
lex.pl/czasopisma/prokurator/1_07_art05.pdf), a w interesie poszkodowanego powinno być to, żeby taki tryb został wdrożony. Poszkodowany ma pełne prawa strony procesowej i możliwości występowania w charkterze oskarżyciela posiłkowego, wnioskowania o działania policji czy prokuratury itp. itd.
Straż rybacka inna niż państwowa jest straża społeczną, co nie oznacza w żadnym razie, że strażnicy tej straży mają pełnić swą funkcję ochotniczo, że nie może, a nawet nie powinna to być straż zawodowa. Straż jest społeczna, a strażnik jest straznikiem społecznej straży rybackiej, a nie straznikiem "społecznym", a to istotna różnica.
PSR jest powołana do nadzorowania wykonywania Ustawy, a nie tylko do ochrony łowisk przed kłusownikami. Podobnie SSR. Tom oznacza tyle, że PSR ma również za zadanie, co jest w zakresie Ustawy i w jej przepisach karnych, pilmnować rzetelnego wykonywania swych czynnościm przez ... uprawnionych do rybactwa ... Obuie straże nie są, a przynajmniej nie tylko są, "karzacym ramieniem uprawnionych do rybactwa" wobec kłusowników ....
Takich kilka zasadniczych spraw wymaga omówienia, jeśli z tego raportu i dyskusji wokół niego ma wyniknąć zakładana "poprawa efektywności w zwalczaniu kłusownictwa" ... Podstawową zasadą naprawiania czegoś, co działa słabo nie jest robienie tego, co do tej pory, tylko "bardziej", ale zdecydowanie wykonywanie tych czynności zupełnie inaczej niż dotychczas ... To pozwoli na uniknięcie "Wpuszczenia" entuzjastycznie nastawionych wędkarzy w "kanał" dotychczas nieskutecznych i niezapenwiających skuteczności, działań ...
Pozdrawiam serdecznie
Jerzy Kowalski