kaszub1974 napisał:
Ponieważ w jednym z wątków napisano o efektywnym, powtarzającym się od kilku lat naturalnym tarle łososi w dorzeczu Słupi, to zwracam się z pytaniem do osób posiadających wiedzę na ten temat:
1. Kto to dokładnie stwierdził, kiedy, czy fakt ten jest opisany i ujęty w dostępnych (lub nie) pracach naukowych opublikowanych przez tegoż fachowca?
2. W jakiej ilości i jakie formy rozwojowe łososia odłowiono (narybek czy smolty)?
3. Czy Słupia była (jest) zarybiana podobnie jak Parsęta smoltem ( który nie wszędzie i nie zawsze miał usuwaną płetwę tłuszczową) i wcześniejszymi formami rozwojowymi?
4. Jaki był w 2014 roku procentowy stosunek tarlaków łososi pozyskiwanych w punktach odłowu na Słupi w porównaniu z tarlakami troci wędrownej ( np.10%,20%,30%...łososi w stosunku do 90%,80%,70%... tarlaków troci) ? Pozdrawiam
W miarę moich skromnych możliwości spróbuję odpowiedzieć:
Ad1. Badania na jednym tarlisku w dolnej Słupi prowadzi IRŚ, skromna praca na ten temat jest pod tytułem Występowanie juwenalnych osobników łososia Salmo salar L. pochodzących z naturalnego tarła w Słupi (północna Polska), obejmuje ona lata 1999, 2003, 2007 i 2008. Z moich informacji nieoficjalnych wiem, że odłowy kontrolne były prowadzone do 2014 włącznie i corocznie potwierdzały występowanie dzikiego narybku łososia.
Ad2. Odłowy prowadzone sa jesienia więc o odławianiu smoltów nie ma mowy, odławiany jest narybek jesienny. Istnieje prawdopodobieństwo, że młode łososie smoltyzują w Słupi w wieku 1+
Ad3. Zarybiane smolty łososia miały usuwaną płetwę tłuszczową, obecnie na Słupi nie ma prowadzonych zarybień smoltem troci i łososia w ramach zarybień obszarów morskich. Odławiane przez wędkarzy łososie na Słupi miały w znakomitej większości płetwę tłuszczową
Ad4. W 2014 roku nie odłowiono żadnego tarlaka łososia na Słupi, zresztą jak prawdopodobnie na wszystkich pozostałych rzekach w Polsce.
Na Słupi łososie trą się w dolnym fragmencie rzeki i nie mają tendencji do wędrówek w górne fragmenty dorzecza.
PS. Koło Trzy Rzeki ze Słupska po raz czwarty z rzędu złożyło wniosek do ZO PZW Słupsk o objecie zakazem zabijania łososi ze Słupi, w poprzednich latach wniosek ten był notorycznie odrzucany.